Tazminat Hukuku Nedir? Kaça Ayrılır?

Daha net kurallar belirlenmesi ve tamamen adil yargılama konusunda daha geniş kuralların belirlenmesi adına hukukun belli alt alanlara ayrılarak değerlendirildiğini görüyoruz. Birçok alt kolay ayrılan hukuk için en çok dikkat çeken türlerden birisi de Tazminat Hukuku olarak bilinir.

Tazminat Hukuku, tazminat anlaşmazlıklarında sürecin nasıl işleyeceği ve tarafların haklarının savunulmasını sağlayan yasaların bulunduğu hukuk birimi olarak değerlendirilmektedir.

Tazminat Hukuku Türleri Hangileri?

Tazminat Hukuku kapsamında iki farklı tür bulunmaktadır. Bunlardan biri maddi tazminat, bir diğeri ise manevi tazminat olarak değerlendirilir. Maddi tazminat; bir nevi maddi konularda devreye girmektedir. Ölüm durumu sonrasında ortaya çıkacak olan haklar, iş gücü kayıpları sonrasında ortaya çıkan haklar, bedensel rahatsızlıklar sonrasında elde dilecek olan haklar için belirlenen yasalar ve düzenler olarak gösterilebilir.

Manevi tazminat kısmı ise, alacaklı olan kişinin ruhsal kısımda yaşadığı sorunlar (yıpranma, psikolojik sorunlar vb) için hak talebinde bulunması kapsamına girmektedir. Manevi tazminat konularında da yine belli başlı kurallar ele alınmakta ve tarafların haklarının neler olduğu belli bir kural çerçevesi içerisinde ele alınmaktadır.

Kısacası hem maddi hem de manevi açıdan tazminat durumlarının nasıl değerlendirileceği ele alınır ve bu durumda kişilerin haklarının belli bir düzen içerisinde korunması sağlanır.

İletişim Bilgileri

Atasever Hukuk Bürosu ile iletişim kurmak için İletişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.