Aile Hukuku ve Kapsamları

Toplumun en küçük yapı taşı olarak değerlendirilen aile, ülkemizde en çok önem verilen kavramlardan bir tanesi. Toplumun temel taşı olarak kabul edilen aile kavramıyla beraber hayatımıza giren bir başka kavram ise aile hukuku kavramı.

En genel ifadeyle Aile Hukuku için bir tanım yaparak tam olarak neden söz ettiğimize bakalım. Aile Hukuku; toplumun temel taşı olan aile ile ilgili tüm yasal düzenlemelerin yapıldığı ve bir ailede yaşanabilecek tüm durumlara karşı alınacak önlemlerin ve düzenlemelerin yapıldığı hukuk dalıdır.

Aile Hukuku Kapsamları

Tanımda belirtiğimiz gibi Aile Hukuku, kapsam olarak da aile ile ilgili konuları ele almaktadır. Yine de merak edilen kapsam konusunda detaylardan da söz edelim.

Özellikle boşanma ve aile içi anlaşmazlıklarda söz konusu hukuk dalının kurallarının devreye girdiğini belirterek kapsam detaylarına geçelim.

  • Babalık davası kapsamı

  • Boşanma davaları kapsamı

  • Boşanma durumlarında nafaka davalarının nasıl olacağı ve çocuklar için velayet durumlarının nasıl olacağı.

  • Medeni hukuk kapsamı ve konuları

  • Aile içerisinde tüm velayet davaları

  • Vesayet davaları

Aile Hukuku kapsamında tüm bu konular ve daha fazlasının yer aldığını belirtelim. En geniş kapsamlı hukuk dallarından biri olarak karşımıza çıkan söz konusu hukuk dalının çeşitli soybağı davaları için de geçerli olduğunu ve soybağı davalarının da kapsamlar içerisinde yer aldığını da ekleyelim.

İletişim Bilgileri

Atasever Hukuk Bürosu ile iletişim kurmak için İletişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.