Ceza Hukuku Geçerliliği ve Kapsamı

Çok sık duyduğumuz ve sürekli karşı karşıya kaldığımız Ceza Hukuku, en geniş kapsamlı hukuk dallarından bir tanesi olarak değerlendirilmektedir.

Oldukça geniş kapsamlı hukuk dallarından biri olmasına karşın, birçok kesim tarafından Ceza Hukuku tanımının bilinmediğini de görüyoruz. Hemen detaylarıyla söz konusu hukuk dalının tanımından ve kapsamından söz edelim.

Ceza Hukuku Kapsamları ve Tanımı

Genel anlamıyla Ceza Hukuku; ceza tanımlamalarının yapıldığı ve var olan suçlar için kapsamlı düzenlemelerin yapıldığı dal olarak değerlendirilebilir. Ceza tanımları ve ceza kapsamları için düzenlemelerin yer aldığı hukuk dalında kapsamlar, belli yasalar ve kurallar ile belirlenmiştir.

Ceza kapsamları dışında söz konusu hukuk dalının ikiye ayrıldığını eklemek gerekiyor. Burada özel ve genel olmak üzere iki farklı türden söz edilmekte. Özel hukuk kısmında; eylemlerin sınırlandırılması ve hangi eylemlerin nasıl ceza ile karşı karşıya kalacağı konusunda bilgiler verilmektedir.

Genel hukuk kısmında ise kapsamlı kuralların oluşturulduğunu ve genel kurallar ve düzenler için belirlemelerin yapıldığını görmekteyiz. Hem genel hem de özel olmak üzere iki tür için de belli kurallar düzeni sunulduğunu ve bu düzenlere göre yasaların belirlendiğini söylemek gerekiyor.

İletişim Bilgileri

Atasever Hukuk Bürosu ile iletişim kurmak için İletişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.