İcra Hukuku Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İcra kavramı, mutlaka hayatınızda en az bir kere karşılaştığınız, duyduğunuz bir kavramdır. Maddi yönü olduğu kadar manevi yönü de olan icra kavramı bir yana, bu alanda çok sık gündeme gelen alanlardan birisi de İcra Hukuku olmuştur.

Hem borcu olan kişi için hem de alacaklı olan kişiler için tüm düzenin kurulması ve işleyiş hakkında kontrollerin sağlanması adına oldukça önemli olan İcra Hukuku, icra olaylarında düzenin kurulmasını sağlar.

İcra Hukuku Hakkında Merak Edilenler

Borçlu olan kişiler için borçlarının ödenmemesi durumunda nasıl hareket edileceği ve alacaklının bu durumda haklarının neler olduğu konusunun ele alındığı hukuk dalı, alacakların nasıl tahsil edileceği konusunda da tüm düzenin sağlandığı bir kriterdir.

Sadece alacaklı değil, bunun yanında borçlu olan kişiler için de hem ödeme konusunda haklar hem de ödeme durumlarında belirlenen şartların korunması sağlanmıştır. Her şekilde de hukuk dalı, her iki tarafında haklarının korunmasını sağlamak zorunda ve bunu yasalarla güvence altına almak zorundadır.

Özellikle borçlu ve alacaklı arasındaki düzenin nasıl kurulacağı önemli bir nokta olarak değerlendirilir ve yasalar her iki taraf için de eşit hak sağlayacak şekilde düzenlenmiştir.

İletişim Bilgileri

Atasever Hukuk Bürosu ile iletişim kurmak için İletişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.