İdare Hukuku ve Devreye Girdiği Durumlar

Hukuk için çeşitli dallanmalar söz konusu. Daha iyi yönetim ve daha hızlı sonuçlar için hukukun belli başlı ana dallara bölündüğünü görüyoruz. Bu dallardan birisi de İdare Hukuku. Belli bir alan odaklanarak bu alanda işlemlerin hızlandırılmasını sağlayan dallanma sisteminin en iyi örneklerinden biri olan İdare Hukuku, hem kapsamı hem de işleyişi bakımından en iyi örneklerden bir tanesi.

En önemli türlerinden biri olan İdare Hukuku için tam olarak tanımdan ve bu alanın dahil olduğu konulardan söz edelim.

İdare Hukuku İşlevleri ve Kapsamları

İdare Hukuku, idarenin işleyişinde zorunlu olduğu tüm işlevleri ve kuruluşların yapısının kurallarını düzenleyen hukuk dalı olarak karşımıza çıkıyor. İdari düzenin sağlanması konusunda tüm kuralların ve düzenin sağlanması adına söz konusu hukuk dalının öne çıktığını görüyoruz.

İdarelerin faaliyetlerinin yürütülmesi kısmında yaşanacak sorunlarda ya da karşılaşılan bir düzensizlik durumunda söz konusu hukuk dalında belirlenen kurallar kapsamında değerlendirme yapılır. Tüm kurallar ve düzenlemeler yasalarla güvence altına alınmış olduğu için alınan kararlar hukuk güvencesi altındadır.

Son olarak idarelerin yasalarla belirlenen hukuka mutlaka uyması gerektiğini ve düzen dışına çıkması durumunda yasal yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceğini de belirtelim.

İletişim Bilgileri

Atasever Hukuk Bürosu ile iletişim kurmak için İletişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.