Yabancılar Hukuku Nedir?

Bir ülkede sadece o ülkenin vatandaşları yaşamını sürdürmez. Evrensel olarak değerlendirme yaptığımız zaman, hem turistik anlamda hem de çalışma olarak ülkelerde yabancı vatandaşların da yaşam sürdürdüğünü görmek mümkün olabiliyor. Zaten yabancı kavramı; Bir ülkede vatandaş olmamasına rağmen o ülkede yaşayan kişiler olarak özetleniyor.

Haliyle yabancıların hakları ile mevcut ülke vatandaşlarının haklarının da ayrı olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Her ülke de olduğu gibi ülkemizde de yabancılarla mevcut vatandaşlar arasında hukuki bir değerlendirme vardır. Yabancılar için hukuksal hakların korunması için ise devreye Yabancılar Hukuku giriyor.

Yabancılar Hukuku Kapsamı

Ülkede yaşayan yabancıların haklarının korunması ve yabancılar için sınırların neler olduğunun belirlenmesi konusunda Yabancılar Hukuku devreye girmektedir. Yabancılar Hukuku sadece yabancıların yasal haklarının korunması konusunda devreye girmiyor.

Bunun dışında yabancıların ülke içerisinde yasal sınırlarının neler olacağı konusu da yine Yabancılar Hukuku tarafından düzenlenmiştir.

Evrensel olarak belirlenen kuralları değerlendirerek oluşturulan Yabancılar Hukuku, bu yönde insan haklarına uygun olarak hazırlanmalı ve buna yönelik kararlar doğrultusunda oluşturulmaktadır.

İletişim Bilgileri

Atasever Hukuk Bürosu ile iletişim kurmak için İletişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.